Bir iktisat mezunu ne yapar ?

Öğretmen,mühendis, doktor dört yıllık eğitiminin ardından meslek ünvanını alırken biz iktisat öğrencileri için durum ne yazık ki böyle değildir.bir iktisat öğrencisi mezun olduktan sonra bir meslek kazanamamaktadır.nasıl hukuk okuyan birisi mezun olup  avukatlık bürosu açabiliyor bir iktisatçının mezun olduktan sonra ne olacağı belirsizdir.Tabi buna aslında tüm iktisadi idari bilimler fakültesi de dahildir(işletme,maliye,kamu yönetimi,uluslararası ilişkiler).İşte bu hususta biz iktisatçılara üniversite eğitimimiz bir ünvan kazandırmamaktadır.nese fazla bu konuyu uzatmadan saadate gelmek istiyorum :) bir iktisatçı ne yapar hangi alanlarda iş bulabilir ?

Bu program öğrencilere yaratıcı çözüm becerileri kazandırmak, kamu kurumu ve özel sektörde kariyere hazırlamak amacıyla düzenlenmiştir. Ayrıca iktisat bölümü dersleri; matematik, istatistik, işletme, hukuk, bilgisayar ve benzeri alanlardaki derslerle desteklenmektedir. mezun öğrenciler çok boyutlu ekonomik sorunları çözebilme becerisi kazanmaktadır.Yani iktisat okuyan  ve mezun arkadaşların aslında ne iş olursa yaparım demeleri de bundandır :)

kamu sektöründe ; spk,imkb,mb,rekabet kurumu,bddk,dpt,hazine müşteşarlığı,maliye bakanlığı,sgk,dış ticaret müşteşarlığı,sağlık,enerji,sanayi bakanlığı,devlet bankaları gibi daha pek çok kamu kuruluşlarında uzman,denetmen,müfettiş gibi kadrolara tercih edilmektedir.

özel sektörde ; özel bankalarda ve şirketlerde uzman yönetici pazarlamacı  muhasebeci gibi pek çok konumda çalışmaktadırlar.ayrıca gerekli aşamaları geçerek mali müşavirde olabilmektedir. öle işte :)

 İKTİSADİ SAĞLIK UYARILARI LİSTESİ :)

1. İktisat okuyanlar genç yaşta sıkıcı konulara merak salabilir.
2. İktisat okumak sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklara çanak tutar.
3. İktisat okumak kansere neden olabilir.
4. Hamile iken iktisat okumak bebeğe zarar verebilir.
5. Çocukları koruyun: onlara iktisat anlatmayın.
6. ÖSYM, iktisadı bırakma konusunda size yardımcı olabilir.
7. İktisat okumak yüksek derecede bağımlılık yapar, başlamayın.
8. İktisadı bırakmak strese bağlı hastalıkların ortaya çıkmasını engeller.
9. İktisat okumak ağrılı ve yavaş bir mezuniyete neden olabilir.
10. İktisadı bırakmak için ailenizden ve dershanenizden yardım isteyin.
11. İktisat okumak sizi gündelik hayattan uzaklaştırır ve cinsel isteksizliğe neden olabilir.
12. İktisat okumak cildin erken yaşlanmasına neden olabilir.
13. İktisat okumak boş zamanınızı azaltarak uygun bir eş bulmanızı geciktirebilir.
14. İktisat bölümlerinde ileri matematik, istatistik ve ekonometri gibi kanser yapıcı dersler bulunur.

Tüm bunlara rağmen iktisat, zihninizi açar, analitik düşünme ve problem çözme yetilerinizi geliştirir, dünyayı anlamanıza yardımcı olur (ama başarılı öngörülerde bulunmanızı sağlamaz). Kasvetli bir bilimdir derler ama çok eğlenceli de olabilir. Ah tabii iş olanakları da iyidir!

Karar size kalmış

Bir ibbf mezunu olmak ayrıcalıktır çünkü yönetenler ve liderler hep ibbfdendir :) bürokrasinin siyasetin ekonominin kalbi bu bahsettiğim bölümlerdir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !